کد : 3596

ظرفیت کاربرد پهپاد در بخش کشاورزی با وجود حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون هکتار اراضی مناسب و مسطح بزرگتر از ظرفیت پهباد در حوزه های نظامی و امنیتی کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دبیر کارگروه پهپادهای غیر نظامی کشور امروز یکشنبه در کارگروه توسعه کاربرد پهپادها در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی با اعلام این مطلب گفت: خلاء قانونی یکی از موانع پیشرفت فناوری های جدید در کشور است و ما نمی خواهیم پهبادها به سرنوشت برخی از فناوری های جدید در کشور دچار شود که از دیرباز شاهد آن بوده ایم.

دکتر حامد سعیدی افزود: در پنج سال اخیر به دلیل شیوع وسایل پرنده مرکز ساماندهی در تنظیم قوانینی در سازمان هواپیمایی کشور دستورالعمل های امنیتی و هماهنگی حریم های هوایی تلاش های زیادی کرده است و در سال ۹۶ دستورالعمل ۱۵ صفحه ای شورای امنیت کشور و سازمان هواپیمایی کشور ابلاغ شده است.

وی با بیان این که اکنون نزدیک به ۱۸ هزار کاربر پهپاد در کشور داریم، اظهار داشت: از این تعداد ۶۵۰۰ نفر گواهی نامه دریافت کردند و در حال حاضر ۲۲۵ واحد، موسسه و شرکت تایید شده امنیتی و تایید شده هواپیمایی برای ارایه خدمات پهباد داریم.

سعیدی افزود: از  پهپادها می توان در ارایه خدمات در حوزه کشاورزی سمپاشی، معدن، نقشه برداری، امداد و نجات، فیلم برداری و سایر خدمات استفاده کرد.

وی گفت ایران مانند حوزه های پهپاد نظامی باید در زمینه پهپادهای غیر نظامی، کشاورزی و زیست محیطی پیشتاز شود.

دبیر کارگروه پهبادهای غیر نظامی کشور صرفه جویی در مصرف آب، زمان، عدم تخریب اراضی کشاورزی و افزایش راندمان تولید را از مزیت های کاربرد پهپاد در بخش کشاورزی عنوان کرد.

وی درعین حال خواستار یک کمیته در زیر گروه کارگروه توسعه کاربرد پهپادها در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی به منظور بررسی و نظارت بر نرخ پهپادها گواهی سلامت این دستگاه ها و رسیدگی به شکایات احتمالی از سوی کاربران این دستگاه ها شد.